Notatka ze spotkania z Jego Ekscelencją Amirsajdem Agzamkhodjaevem, Ambasadorem Republiki Uzbekistanu w Polsce

19 lutego 2025 roku na Wydziale Orientalistycznym odbyło się spotkanie Jego Ekscelencji Amirsajda Agzamkhodjaeva, Ambasadora Republiki Uzbekistanu w Polsce, z Dziekanem Wydziału Orientalistycznego, Profesor Agatą Bareją-Starzyńską, kadrą Zakładu Turkologii oraz studentami. Spotkanie nawiązywało do zbliżającej się 43. Sesji Generalnej UNESCO, która odbędzie się w listopadzie 2025 roku w Samarkandzie – perle Jedwabnego Szlaku, symbolu bogatego dziedzictwa Uzbekistanu. Celem spotkania było omówienie perspektyw współpracy akademickiej, w tym projektów studenckich oraz możliwości współpracy z różnymi ośrodkami naukowymi w Uzbekistanie.

Podczas spotkania zaprezentowano dwa filmy dokumentalne, które przedstawiały historyczne i kulturowe dziedzictwo Uzbekistanu. Filmy te spotkały się z dużym zainteresowaniem studentów i stanowiły inspirację do dalszej dyskusji na temat bogatej kultury i tradycji Uzbekistanu.

W swoim przemówieniu Ambasador Amirsajd Agzamkhodjaev przedstawił aktualny stan stosunków uzbecko-polskich oraz omówił perspektywy współpracy naukowej między oboma krajami. Podkreślił znaczenie wymiany akademickiej oraz możliwości wspólnych projektów badawczych.

Po spotkaniu ze studentami odbył się okrągły stół z udziałem Ambasadora Republiki Uzbekistanu Amirsajda Agzamkhodjaeva, Dziekan Wydziału Orientalistycznego Prof. Agaty Barei-Starzyńskiej, Konsula Ravshanbeka Jabborova, Kierownika Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej dr Jana Rogali oraz wykładowców Turkologii.

Podczas rozmów uczestnicy wymienili się planami na przyszłą współpracę w dziedzinie wymiany studenckiej oraz możliwości badań naukowych z udziałem uczonych z obu krajów. Dyskusja była konstruktywna i otworzyła nowe perspektywy na zacieśnienie relacji akademickich. Ambasador Amirsajd Agzamkhodjaev podziękował za zaproszenie, podkreślając, że była to jego pierwsza wizyta na Uniwersytecie. W geście wdzięczności wręczył książkę-album o kulturze Uzbekistanu, co zostało przyjęte z dużym uznaniem przez gospodarzy spotkania.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter ze względu na pierwszą oficjalną wizytę Ambasadora Uzbekistanu na Wydziale Orientalistycznym. Było to cenne wydarzenie, które zainicjowało dialog na temat współpracy akademickiej, wymiany kulturowej oraz możliwości wspólnych badań naukowych.

_cuva